×

Corel Draw

corel-draw-12-0 Corel DrawCorel Corporation tarafından üretilen CorelDRAW 1989 yılında kullanıcılarla sunulan vektörel tabanlı birçok amaca yönelik geliştirilmiş bir tasarım programıdır.

İşlevsel olarak Coreldraw; birçok alanda çalışan meslek gruplarından tasarımcıların, sanatçıların çalışma alanları (tekstil, mimari, mühendislik, reklam, grafik tasarım, dizgicilik, basın yayın v.b.) için geliştirilmiş matematiksel olarak tanımlanmış noktalar kullanarak işlem yapan vektörel bir tasarım programıdır.

Nedir bu vektörel onu açıklayacak olursak: Vektör grafikler çözünürlükten bağımsız, herbir nesne matematiksel ifadelerle oluşturulan ve en önemlisi detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklendirilebilen grafik türüdür.

CorelDRAW üstede belirttiğim gibi matematiksel olarak tanımlanmış noktalar kullanır. Örnek vermek gerekirse bir çizgi çizebilmek için CorelDRAW’ da A noktasından B noktasına düz çizgi çek demek yeterlidir bunu o şekilde kaydeder. Fotoğraf işlem programlarında ise belirli koordinatlara nokta koy demek gerekir. Fotoğraf işlem programlarında noktalar pixel olarak tanımlanıp görülürken CorelDRAW’ da vektörel kullanıldığı için düz ve kesintisiz olmaktadır. Yapılan bir çizim çok büyük ebatlara kalite kaybı yaşanmaksızın değiştirilebilir, dosyanın kaydedilmesinde boyut sorunu yaşanmaz.

CorelDRAW’ ın kullanım alanları oldukça geniştir. Ağırlıklı olarak ilk aklımıza gelen sektörler masaüstü yayıncılığı, dijital baskı yapanlar, matbaalar, tekstil firmaları, tabelacılar, açık hava reklamcıları ve reklam firmalarıdır.

Yorum gönder