×

Adobe Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop, resim düzenlemede son yılların en önde gelen firması Adobe Systems’in sayısal …

photoshop-300x225 Adobe Photoshop Nedir?

Adobe Photoshop, resim düzenlemede son yılların en önde gelen firması, Adobe Systems’in  sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Başka bir deyişle Photoshop; piksel tabanlı görüntü, resim ve fotoğraf düzenlemede kullanılan grafik tabanlı sayısal fotoğraf işleme yazılımıdır. Vektörel tasarımlarda ve yazı işlemede başarılı  olmakla birlikte, pazar lideri olmasını sağlayan en önde gelen özelliği bit resim işlemedir.

Photoshop’ ta grafiklerinizi ve fotoğraflarınızı şekillendirebilir, web arayüzü hazırlayabilir ve aklınıza gelebilecek her türlü görsel reklamda kapsamlı şekilde çalışmanızı tasarlayabilirsiniz.

photoshop-004-300x169 Adobe Photoshop Nedir?

Photoshop; kuşkusuz bilgisayar dünyasının en önemli ve önde gelen yazılımları arasında öne çıkmaktadır. Basım yayın organları, matbaalar, reklam ajansları, fotoğrafçılar başta olmak üzere içinde vektör, resim ve fotoğraf  barındıran tasarımlar üreten bir çok alandaki çalışan kesim için Photoshop en başta yararlanılan programlardan birisidir.

photoshop-005-300x169 Adobe Photoshop Nedir?

Neden Photoshop?

Dünyada milyonlarca sektörde tanıtımlar, duyurular, reklamlar, web siteleri,  vs. birçok temeli tasarıma dayanan planlar veya projeler tasarlanmaktadır. Reklam ve basın sektörü başta olmak üzere bir çok alanda dijital teknoloji ve bunun getirisi olan bilgisayar programlarından faydalanılmaktadır. Dikkat çekmek artık daha önemli ve zor olduğu üzere yaratıcılık her zaman daha ön planda olmak zorunda ve özgün  tasarımlara daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlar içinde günümüzde grafik tabanlı programlar kullanılmaktadır.photoshop-2-300x188 Adobe Photoshop Nedir?

Grafik tasarım programlarını incelerken Photoshop programını bu alanda öne çıkan programlar arasına görmekteyiz. Örneğin; bir tasarım yapacağınız zaman; çizim ya da fotoğraf düzenleme olsun piksel tabanlı (bknz. piksel) çalışmalarda ilk başvuracağımız programlarda biri photoshop olacaktır. Photoshop bu doğrultuda zengin içeriğiyle yaratıcılığımızla paralel olarak fotoğraf, resim ve yazı tasarımında detaylı, her türlü düzenleme ve oluşturma için uygun araç ve menülere sahip kapsamlı bir tasarım programı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte bunun için kaliteli, şık, güzel, tasarımlar oluşturmak ve yayımlamak istiyorsak photoshop vazgeçilemez bir grafik ve fotoğraf düzenleme programı olacaktır.photoshop-7-300x195 Adobe Photoshop Nedir?

Photoshop, grafik tasarımın yanı sıra, fotoğrafçılık alanında da en önemli programların başında gelmektedir. Fotoğrafçılıkta Photoshop; rötuş, düzenleme, renk ayarı, ışık ayarı, filtre uygulaması  ve bir çok çeşit düzenleme yapmamıza olanak sağlamaktadır. Fotoğraf düzenleme yazılımı, yeni bir resim oluşturmaktan daha çok var olan resimler üzerinde düzenlemeler yapmanıza yardımcı olan programlardır. Bundan dolayı içerdiği çizim araçları, kalem ve fırçadan çok, rötuş, filtreleme, kesme, kopyalama ve silme  üzerine dayalıdır.

photoshop-9-300x188 Adobe Photoshop Nedir?

Bu tip programlar iki resmin montajlanmasına, bozuk fotoğrafın rötuşlanması ve düzenlenmesine, var olan resim üzerinde değişiklik yapmaya, bozulmuş yıpranmış resimlerin tekrar oluşturulmasına, yeni illustrasyonlara kadar bir çok alanda kullanmak mümkündür.photoshop-3-300x169 Adobe Photoshop Nedir?

Daha öncede belirttiğim gibi Photoshop sadece fotoğraf düzenlemede kullanılan program olmaktan öte aynı zamanda çizim, yazı düzenleme olarak da tüm tasarımlarımızda kullanabileceğimiz kapsamlı bir grafik tabanlı tasarım programı olarak öne çıkmaktadır.

photoshop-006-300x200 Adobe Photoshop Nedir?

Photoshop’ u seçme nedenlerimizden bir diğer sebepte kendisiyle birlikte önde gelen Adobe’un diğer önemli programlarıyla birlikte uyumlu çalışma olanağıdır. Bu programlardan öne çıkanlar:

Adobe Illustrator

Adobe InDesign

Adobe Dreamweaver

Adobe Fireworks

Adobe Flash

Yorum gönder