Milli İşletim Sistemimiz  “Pardus”  Güncellendi

Milli işletim sistemimiz “Pardus” güncellendi

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Debian GNU/Linux altyapısını kullanarak oluşturulan açık kaynak kodlu Pardus’un 19.4 sürümü yayınlandı.

Planlanan güncelleme takviminde geliştirmelerine devam edilen Linux temelli Pardus için kullanılan paket ve uygulamalarda TÜBİTAK güncelleme yaptı. Bununla birlikte Linux çekirdeğinde de iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Güncellemenin başlıca değişikliklerinde Pardus USB Biçimlendirici özelliğinin geldiği belirtiliyor. Öte yandan Java sürümlerinin kurulmasını ve kurulmasını sağlayan Pardus Java Kurucu uygulamasının mağazaya eklendiği belirtildi.

TÜBİTAK, Pardus 19.4 sürümü yeniliklerinde canlı deneme sistemler için program kurucu uygulamanın geliştirildiği de belirtti. Ayrıca bazı kullanıcıların önyükleyici ile yaşadığı sorunların giderildiği aktaran TÜBİTAK, bu sürümde de Pardus Mağaza üzerinde gerekli programların edinilebileceğini de ekledi.

Kısaca;

  • Xfce ve GNOME arayüzlerinde de iyileştirmeyle birlikte, 100’den fazla paket ve yama güncelleme aldı. Yine depoda bulunan 2 binden fazla paket güncellendi.
  • Pardus ile ön tanımlı tarayıcı olarak gelen Firefox 78.4 ve e-posta uygulaması Thunderbird 78.4 sürümüne güncellendi.
  • Pardus 19.4 sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. Halihazırda Pardus 19.0, 19.1, 19.2 ve 19.3 sürümü kullanan kullanıcılar sudo apt update && sudo apt full-upgrade -yq komutu ile sürümlerini yükseltebilir.

 

Özgün Çağrı Cankat Kayadelen

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir