×

Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Apple, yapay zeka destekli “Vilynx”i satın aldı

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx-33-300x169 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Bloomberg’in yayımladığı bilgilere göre Apple, yapay zeka destekli videolara odaklanan çözümler üreten bir girişim olan Vilynx’i satın almak için 50 milyon dolar ödedi.

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx-3-300x210 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Apple’ın çeşitli servis ve ürünlerini geliştirmek adına pek çok girişimi satın alıyor. En son Ağustos ayında sanal gerçeklik girişimi Spaces’i satın alan Apple, yeni bir satın alma haber ile karşımıza çıktı.

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx-88-300x160 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Bugün Bloomberg tarafından paylaşılan bir habere göre Apple, İspanya merkezli Vilynx’i satın aldı. Paylaşılan bilgilere göre Apple, yapay zeka destekli videolara odaklanan çözümler üreten bir girişim olan Vilynx’i 50 milyon dolara satın aldı.

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx55-video-300x200 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Videoların analiz edilmesine odaklanan Vilynx, sunduğu yazılım ve yapay zeka desteği sayesinde videolarda yer alan görüntü, yazı ve sesi analiz ederek nelerin yer aldığını çözümlüyor ve otomatik olarak kategorize edilebiliyor.

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx-5-300x196 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Apple resmi olarak Vilynx girişimini neden satın aldığını açıklamasa da şirketin çeşitli uygulama ve servislerini geliştirmek adına Vilynx’i satın aldığını ortada. Vilynx sayesinde geliştirilebilecek uygulama ve servislerin arasında Siri, arama, fotoğraflar, Apple TV, Apple Music ve Apple News+ geliyor.

Apple-yapay-zeka-siri-Vilynx-12-300x180 Apple, “Vilynx”i Satın Aldı

Vilynx’in sunduğu kategorilendirme sistemi bu uygulama ve servisler için oldukça kullanışlı hale getirecektir. Son olarak Vilynx’in 50’ye yakın çalışanının Apple’ın yapay zeka birimine katılacağını ve Vilynx’in Barcelona’daki ofisinin Apple’ın Avrupa’daki yapay zeka araştırma merkezi olacak.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-10-27/apple-buys-self-learning-ai-video-startup-to-improve-apps

 

Özgün Çağrı Cankat Kayadelen

Yorum gönder