×

Microsoft, Adobe Flash Player’ı Windows’tan kaldıran bir güncelleme yayınladı

Microsoft, Adobe Flash Player’ı Windows’tan kaldıran bir güncelleme yayınladı

Microsoft, Adobe Flash Player’ı Windows 10 işletim sisteminden kaldıran ve aynı zamanda yeniden yüklenmesini de engelleyen isteğe bağlı bir güncelleme yayınladı

Microsoft, Adobe Flash Player’ı Windows 10 işletim sisteminden kaldıran ve aynı zamanda yeniden yüklenmesini de engelleyen “isteğe bağlı” bir güncelleme yayınladı.

Adobe-Flash-Player-Windows-10-isletim-sistemi-microsoft-1-300x142 Microsoft, Adobe Flash Player'ı Windows'tan kaldıran bir güncelleme yayınladı

Adobe Flash Player bildiğiniz üzere on yılı aşkın süredir Windows’un bir parçasıydı. Microsoft Update Kataloğu’ndaki KB4577586 numaralı güncellemenin sistemden sadece Windows 10 ile birlikte gelen sürümü kaldıracak.

Yükleme işlemi yapıldıktan sonra Denetim Masası’nda Flash Player ile ilgili herhangi bir ayar kalmıyor. Ancak Chrome veya diğer tarayıcılardaki Flash bileşenleri varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Adobe-Flash-Player-Windows-10-isletim-sistemi-microsoft-23-300x172 Microsoft, Adobe Flash Player'ı Windows'tan kaldıran bir güncelleme yayınladı

Microsoft, Abode Flash Player desteğini aşamalı olarak sona erdirecek ve günlük kullanımdan kademeli olarak kaldıracak. Windows 10 için Flash desteği bu yılın sonlarında resmi olarak sona erecek.

2021 yazında son bulacak

Microsoft’un sitesinde yayımlanan güncelleme takvimine göre Aralık ayına kadar Internet Explorer 11 ve eski Edge için başka güncelleme yayınlanmayacak. Google Chrome motorunu kullanan en son Edge sürümü ise 2021’in Ocak ayında Flash desteğini tamamen kaldıracak.

Adobe-Flash-Player-Windows-10-isletim-sistemi-microsoft-edge-300x169 Microsoft, Adobe Flash Player'ı Windows'tan kaldıran bir güncelleme yayınladı

Microsoft geçen ay Adobe Flash Player desteğinin sonlandırılmasıyla ilgili bir zaman çizelgesi yayınlamıştı. Şirket Flash kaldırma aracının 2021’in başlarında Windows Update’te isteğe bir güncelleme olarak görüneceğini açıkladı.

Bundan birkaç ay sonra ise Flash kaldırma aracı toplu güncellemelerden birine dahil edilecek ve işletim sistemi kullanıcılarına dağıtılacak. 2021 yazı itibarıyla Microsoft, Adobe Flash Player’ı bünyesinden silecek.

 

 

Özgün Çağrı Cankat Kayadelen

Yorum gönder